Balık fiyatlarında artış: Hava değişince 25 liralık hamsi 40 liraya çıkıyor

Balık fiyatlarında artış: Hava değişince 25 liralık hamsi 40 liraya çıkıyor
28 Kas 2021 09:26:13

Balıkçılar ‘'Balık fiyatları da almış başını gidiyor'' dediler. Esnaf şunları söyledi:

Bir kilo hamsi, tezgâhlarda 20-25 lira, üç kişi doyar ama halk tezgahlardan uzaklaşmaya başladı. Biz de halimizden memnun değiliz, fiyatlar uçuyor. Dünkü fiyat bugünü tutmuyor. Bugün kasasını 100 liradan aldığımız hamsi, ertesi gün hava estiği zaman, biraz lodos çıktığında kasası 400-500 lira oluyor. Hava değişince 25 liralık hamsi de 40 liraya çıkıyor. Müşteri ‘Dün fiyat böyleydi, bugün neden böyle’ diye soruyor. Ama benim alım gücümü bilmiyor. Ben günlük balık getiriyorum. Her gün aynı fiyatı veremem, etiket bu değişiyor. 

Bizim alışımız da çok sıkıntılı, mesela kültür balıkları çupra ve levrek dolar kuru üzerinden geldiği için bunlar aşırı bir şekilde bizi etkiliyor. Benim geçen sene aldığım balık fiyatıyla, bu sene aldığım balık fiyatı ortalama 300 lira fark ediyor. Ben nasıl yapacağım? Tezgâhımdaki etikette sadece 5 lira fark ediyor. Müşteri geldiğinde ‘Pahalı’ diyor. Haklısınız hepimiz için öyle ama aldığım fiyatı sorun, kimse bunu düşünmüyor. Herkes geliyor etikete bakıyor pahalı diyor.

Bizim elimizde olan bir şey değil, biz sıkıntıyı sizden daha çok yaşıyoruz. Sen kendini 1 kilo balıkla kurtarabiliyorsun ama biz bunu her gün almak zorundayız, her gün sana getirmek zorundayız. Bunun sıkıntısını müşteri değil, esnaf çekiyor. Kimse demesin ki esnaf para kazanıyor, götürüyor, işleri çok iyi, yok öyle bir şey. Kazanç bir zamanlardı, şimdi her şey başını almış gitmiş, biz de öyle uzaktan bakıyoruz yapacak bir şey de yok.

Etiketler:   balık Zam


0 Yorum

Yorum Yaz