FURKAN HABER

İçişleri Bakanlığı'ndan "stokçular" için talimat

İçişleri Bakanlığı, stokçu ve fiyat artışı yapanlarla ilgili olarak valilere harekete geçin talimatı verdi. Valiler, fahiş fiyat uygulayan firma ve işletmelere adli ve idari işlem uygulayacak.

İçişleri Bakanlığı'ndan "stokçular" için talimat
Tarih: 11-10-2018 12:28

İçişleri Bakanlığı, artan döviz kurundan yararlanarak stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletmelere karşı harekete geçerek valiliklere genelge gönderdi. Bakanlık valiliklere "genel emir" çıkarma konusunda talimat verdi.

Bakanlık tarafından valiliklere gönderilen genelgede il sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin fiyatlarının yükseltilemeyeceğini ve ürünlerin piyasaya arzlarının geciktirilmeyecek ve stokçuluk yapılmayacağı belirtildi.

Ayrıca satılan malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim satış fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, yerli mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulacak.

Bakanlık tarafından 81 ile gönderilen genelgede ürünlerde kullanılan etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılacağı tarife ve fiyat listelerinin hangi mala ait olduğunun tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilmesi ve okunabilmesine dikkat edilmesi konusunda valilikler uyarıldı.

Bu tedbirlere ilișkin, genel emire uymayanların tespit edilmesi halinde, Kabahatler Kanunu çerçevesinde adli ve idari işlemler yapılacak ve idari para cezası uygulanacak.


YORUM YAP

FACEBOOK YORUM YAP


DİĞER HABERLER


Masa Üstü Sürüme Geç